sobota, 19 kwietnia 2014

Angielski - nauka przez słuchanie muzyki: lyrics training

Lyricstraining.com to strona, która w bardzo przyjemny sposób może przyczynić się do poprawy naszych umiejętności językowych. Nauka tutaj polega bowiem na słuchaniu muzyki. Brzmi ciekawie, prawda?
Tak też w rzeczy samej jest. Na czym polega idea strony i co na niej znajdziemy. Przeczytacie o tym poniżej.

Po pierwsze www.lyricstraining.com to ogromny zbiór teledysków z youtube z tekstem konkretnej piosenki. Możemy zatem słuchać muzyki i czytać tekst. Tryb nauki to tryb, w którym słuchamy muzyki czy też oglądamy teledysk, czytam tekst piosenki i uzupełniamy brakujące luki w tekście. Musimy dobrze usłyszeć jakie słowo w danym momencie jest śpiewane przez wykonawce, aby następnie wpisać je w brakujące miejsce. 

Każda piosenka ma określony poziom trudności: easy, medium, hard. Zależy to oczywiście od poziomu czy też trudności słówek angielskich pojawiających się w utworze. Bez względu na to, jaki poziom trudności wybierzemy swoją naukę również możemy utrudnić albo ułatwić. Załóżmy, że wybraliśmy poziom trudności piosenki - medium. Teraz w trybie nauki mamy do wyboru cztery opcje:
- Beginner
- Intermediate
- Advanced
- Expert 
Poziom "beginner" to z reguły 25-30 luk w tekście do uzupełniania. Kolejny poziom "intermediate" ma znacznie więcej brakujących słów. Najtrudniejszy jest "expert", gdzie musimy wpisać cały tekst piosenki. Jest to jednak poziom zarezerwowany raczej dla umiejących język angielski na zaawansowanym poziome lub dla tych, którzy daną piosenkę znają niemalże na pamięć.

Po zakończeniu ćwiczenia przydzielane są nam punkty za wykonanie określonego zadania. I w zależności od tego, jak i szybko, i jak bezbłędnie uzupełnialiśmy tekst, tyle otrzymamy punktów. Nasz wynik zapisywany jest na ogólnej tablicy wyników. Dzięki temu możemy zobaczyć czy znaleźliśmy się w Top-10 uzupełniających daną piosenkę. Możemy również porównać swój wynik z graczami tylko z Polski. Tutaj z reguły zawsze powinniśmy znaleźć się w Top-10, ponieważ rzadko się zdarza, aby tylu użytkowników z Polski ćwiczyło na danym teledysku.

Lyricstraining.com to bez wątpienia świetna zabawa, dzięki której jesteśmy w stanie szlifować swój angielski. Aby zabawa była jeszcze przyjemniejsza do dyspozycji mamy tryb karaoke. Być może będzie to dobry sposób na spędzanie czasu w gronie przyjaciół?

1 komentarz: